efektet e duhanpirjes
30
November

By Adem Lewis / in , , , /


Pirja e duhanit shkakton semundje dhe paaftesi dhe ajo vret ka me shume se 4 mije kimikate 60 prej te cilave dihet se shkaktojne kancer Pirja duhan demton cdo organ te trupit , perkeqeson shendetin dhe shkakton shume semundje ajo shkakton kancerin e mushkrive dhe rrit rrezikun per shume lloje te tjera kanceri ajo shkakton probleme ne frymemarrje dhe rrit riskun per infeksione te rrezikshme si amonia duhan piresit kane me shume shance per te kaluar nje atak kardiak dhe dyfishim ne shancet per nje infarkt Pirja e duhanit mund edhe te pershpejtoje renien e flokeve te meshkujt pirja e duhanit gjithashtu prek syte dhe duhanpiresit jane me te prirur te vuajne nga katarakti kur plaken dhe rrit rrezikun e dobesimit te kockave ose osteoporozes duhanpiresit kane dhembe te verdhe dhe semundje te mishrave te dhembeve ere te keqe te gojes dhe probleme te tjera te higjenes orale mbi te gjitha ajo vret mbi 5 milion persona ne nje vit dhe semur shume te tjere ekspozimi pasiv ndaj tymit te cigares gjithashtu demtojne shendetin e vete , jo vetem veten e tyre , por duhanpiresit ekspozojne edhe te tjeret para tymit te duhanit ne zyra shtepi dhe ambjente publike por me shume ne rrezik jane familja dhe miqte ekspozimi pasiv ndaj tymit te duhanit i transmeton shumices se jo duhanpiresve me te shumten e gazeve , kimikatet dhe toksinat qe duhanpiresit thithin ekspozimi pasiv shkakton shumicen e problemeve shendetesore te ngjashme si te duhanpiresit aktiv femijet jane vecanerisht me te ndjeshem dhe kane me shume gjasa te vuajne nga astma dhe infeksione serioze te mushkrive cigaret permbajne nikotine qe eshte qe shkakton lehtesisht varesi disa kerkime tregojne se mund te krijoje me shume varesi se heroina edhe ne qofte se do ta lesh ti do hasesh veshtiresi sepse ke krijuar varesi ndaj saj prandaj eshte e rendesishme qe mos ta fillosh asnjehere sepse eshte e veshtire ta lesh me vone dhe nese ti pi duhan NDALO !! Sa me shpejt te jete e mundur tani ka ardhur koha qe te heqesh dore nga duhan pirja dhe t’i thuash te tjereve te bejne te njejten gje JETA ESHTE ME E MIRE PA DUHANPIRJEN 🙂


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *