Ventolin – dokument / Ventolin – documentary
09
October

By Adem Lewis / in , , , , , , , , , , , , , , , /


Famu presents a short documentary study Ventolin I am sweating cold The aim of today’s lecture is the ending of the introduction into the core subject of psychological anthropology which is the focus to the birth of individuality My image was created first by being born And then I grew into something For example the glasses I wear… I got them from my parents when I was in 7th grade And I felt really ashamed of them. I couldnt wear them. So I put them into a locker. And then much later I found them and told myself that I should face it and put them on my nose when I got them from my parents. We are nonauthentic when we follow blindly the tradition and society, when we are docile but also when we force ourselves to be strictly rational so the man has to break up with the tradition when he seeks to find a core of his self in which he sees some open doors somewhere or some aim it is possible to find some common points between performing and lecturing the key is a decision that the situation now must be lived fully I think i started to make music when I was fifteen as a folk guitarist then I requalified to bass guitar and then I somehow realized that the folk is not really for me I like to be silent, thats true. for sure I am not an extroverted person but I dont know if the hydraulic metaphor that there is an energy hidden that burst out eventually is correct since I think its more probably that the energy just appears at the moment i like minimalist stuff because of the space that it allows it happens still that at the beginning people are confused – like – whats that? Whats going on? there is some confused expectation OMG what is this supposed to be??? good evening Ventolin I lost my totem! I’m Johnny Rotten! I like the confusion. Its great energy there. For the performance to come out as something extraordinary. My plan is: to liberate the people by means of the confusion and absurdity from their own uneasiness so that they abandon their fears that they dont look good, that someone watches them and opened up and enjoyed the show and the moment thank you Music: Ventolin Production: Alžběta Nollová Sound mix: Pavel Jan Editing: Tomáš Frkal/ Jakub Jelinek Special thanks to: Visegrad Film Forum – Paula Poštolková, Kateřina Turečková, Michal Dvořák, Ondřej Šálek supervisor: Kristián Hynek Direction & Photography: Tomáš Frkal FAMU 2015


24 thoughts on “Ventolin – dokument / Ventolin – documentary

  1. Velice povedené video. O Ventolinovi jsem se dozvěděl přes kamaráda a nechápu, jak je možné, že jsem o něm nikdy před tím neslyšel. Má styl a jeho tvorba je originální. Fakt super zážitek to poslouchat a i sledovat.

  2. Krásny dokument, ďakujem zaň! Je nádherné, žiť si takto autenticky, bez potreby štylizovať sa do nejakých rolí, s odlúpenými klapkami očakávaní a sociálnych úzkostí. Ja som spychiater a elektronická hudba ma veľmi baví. Relaxujem pri nej a dáva mi priestor na niečo, o čom by som možno veľmi nepresne – ale predsa len – hovoril ako o meditácii. Ešte raz ďakujem.

  3. Je zvláštne, že vždy keď tohto človeka vidím, je jedno kde, tak mám taký divný mrazivý depresívny pocit. Výzorom pôsobí ako stelesnenie komunizmu v podobe úchyla. Každopádne, prosím, nebrať ako urážku len sa snažím opísať pocity, ktoré vo mne jeho pôsosbenie vyvoláva. Otázne je, či to je zámer o ktorom v klipe hovorí, alebo či to je len ťažko subjektívne.

  4. mně se moc líbí, že si svůj.Koukal sem na shows, co ted budou v nejbl.době v Praze a vyprodaný…Nejbližší show, kde sou ještě lístky sem našel na Žižkovská noc a to bude v březnu, až.Budu doufat a prosit vesmír, abych Tě mohl vidět naživo někdy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *